top of page

Nut lezing - Mr. Jurriaan Paulus van Pauwvliet: De 'Bataafsche Revolutie'

di 09 dec

|

Ontmoetingskerk

Over het ontstaan van de Nederlandse democratie. Leden Nut gratis toegang, niet-leden € 8,00. U kunt pinnen aan de zaal. Reserveren via onderstaande link.

Nut lezing - Mr. Jurriaan Paulus van Pauwvliet: De 'Bataafsche Revolutie'
Nut lezing - Mr. Jurriaan Paulus van Pauwvliet: De 'Bataafsche Revolutie'

Tijd en locatie

09 dec 2025, 20:00 – 22:30

Ontmoetingskerk, Sterremuurweg 4, 9753 AV Haren, Nederland

Over het evenement


ree

Aanmelden via knop.


Aan het eind van de 18e eeuw vond er een grote revolutie plaats in de Republiek

der Zeven Verenigde Nederlanden. Geïnspireerd door de ‘moderne’ idealen van de

Verlichting kwam de Nederlandse patriottenbeweging van de grond, die zich keerde tegen

de maatschappelijke ongelijkheid en politieke misstanden. De beweging ontaardde in de

‘Bataafse Revolutie’ van 1795–1798, waarin de fundamenten werden gesticht van onze

moderne Nederlandse democratie.

Het was een drastische verandering en fundamentele breuk met het middeleeuwse verleden. Voor het eerst in de vaderlandse geschiedenis, kwam er een nationaal en democratisch gekozen parlement bij elkaar. In 1798 werd de eerste

Nederlandse Grondwet ingevoerd.

De spreker neemt ons mee naar de 18e eeuw en vertelt tijdens deze lezing over de woelige strijd en gebeurtenissen die leidden tot het ontstaan van de Nederlandse democratie. Aan de hand van prachtige historische

prenten, gaat hij in op de achtergronden van de revolutie. Ook komen de gevolgen voor de Nederlandse samenleving aan de orde. Het gelijkheidsbeginsel werd ingevoerd, hetgeen individuele emancipatie mogelijk maakte.

Het ‘individuele belang’ maakte een opmars in de maatschappij en kwam in een

nieuwe verhouding te staan tot het ‘algemene belang’.


Mr. Jurriaan Paulus van Pauwvliet (1981) is de oprichter van Centrum 1795, een museum over het ontstaan van de Nederlandse democratie in de 18e eeuw. Hij studeerde Nederlands recht aan de Erasmus Universiteit. Na zijn studie werkte hij zeven jaar als

praktijkjurist en vervolgens vier jaar als mediator in strafzaken. Vanaf 2021 heeft hij een grote collectie historische prenten en objecten verzameld over de 18e-eeuwse patriottentijd en Bataafse Revolutie. Hiermee opende hij in 2023 het Centrum 1795.

Sindsdien geeft hij rondleidingen op locatie in Oosterhout en lezingen door heel het land.






ree













ree


ree


Deel dit evenement

© 2020  Geboekt in Haren.   Ontwerp: Jeannette Ensing Groningen  Foto's achtergrond: Bob de Vries @ 2020

bottom of page